17. ročník ČUS Jilemnické 50 je za námi!
Napsal Bára Horáčková   
Pondělí, 29 Leden 2024 13:57

JIL50 start24

Jak jste si užili víkend ve stopě? My moc! Spolu se Stopou pro život jsme Vás přivítali již na 17. ročníku ČUS Jilemnické 50! A jak se víkend vydařil? To si můžete přečíst na následujících řádcích.

 

Přípravné práce začaly zostra v půlce ledna, kdy jsme na Mísečky převezli skijáckou rolbu a metr po metru se naše technika místy doslova "prokousávala" vpřed. Na mnoha místech byly popadané stromy a větve vahou sněhu zasahovaly do trati a bylo nutné je odstranit. Naši technici si tedy na trati letos pořádně mákli, zvlášť v oblasti Janovy hory a pak v "myší díře". Kvalitu tratě na poslední chvíli ještě ovlivnil páteční déšť a velmi silný vítr. Přesto se pořadatelům podařilo s vypětím všech sil připravit parádní 15 km dlouhý okruh, na kterém si všichni užili dlouhé sjezdy, rovinaté rychlé pasáže i pořádné stoupání. Na dětských tratích tolik práce nebylo, protože jsou okruhy upravovány průběžně a jsou pravidelně využívány.

 

Sobotní větrné počasí přivítalo na stadionu na Horních Mísečkách bezmála 400 dětí, které poměřily síly na tratích dlouhých 1 až 4 km. Děti do ročníku 2014 jely klasicky, starší volně. Hromadný start je atraktivní jak pro děti, které díky kontaktu se soupeři mají přehled o své pozici v balíku i pro rodiče a diváky. Dětský závod byl nejen krajským pohárovým závodem žactva, ale i veřejným závodem pro registrované i neregistrované závodníky v rámci projektu Lyžuj lesy pod patronací SLČR. I děti neregistrované v SLČR tak mohly poměřit síly se zkušenými závoďáky, kteří pravidelně sbírají body do krajských i republikových žebříčků. Výsledky dětského závodu najdete v předchozím příspěvku.

 

Sotva dojely do cíle děti, chystali se ke startu účastníci závodu na 15 km volnou technikou s hromadným startem. V cíli se z prvního místa radoval Lukáš Kubričan, který dojel do cíle s minutovým náskokem před Štěpánem Štolfou. Na třetím místě skončil Jan Paulů, který jen těsně porazil Tomáše Polonského. Závod žen vyhrála Michaela Pušová, druhá dojela Helena Randáková a na třetím místě závod dokončila Marie Meischner z Německa.

Sobotní program ale nekončil hromadným startem na 15km. Stejnou trať měli možnost absolvovat účastníci individuální výzvy - ti, kdo se nechtějí tlačit s ostatními na startu, jedou si rádi svým tempem, ale přesto si chtějí užít atmosféru velkého závodu s číslem na hrudi a spolu s tím i všechny služby, které k tomu patří. Letos se většina účastníků vydala na jeden okruh, Blanka Herčíková zvládla 2 kola a Vojtěch Karásek s Tomášem Drnkem 3 kola.

 

Neděle byla prostě parádní! Na obloze vymeteno, křupavý sníh, vymrzlá stopa a nádherné výhledy na hřebeny Krkonoš. Luxusní počasí a skvělé podmínky přilákaly na start více než 100 závodníků, kteří mohli jet okruh dlouhý 15 km klasicky jednou, dvakrát nebo třikrát.

Na nejkratší trati dominoval žižkovský tygr Vojtěch Schlechter před Liborem Šourkem a Janem Oberlanderem. Z žen byla nejrychlejší Lenka Schlechterová, která dojela do cíle před Julií Mrázovou a Kačkou Svobodovou.

Na třicítce v absolutním pořadí vyhrál o 2 minuty Jiří Kafka před Lukášem Kubričanem, třetí byl Lukáš Havel. Na stejné trati byla nejrychlejší ženou Zuzana Lepková, za ní skončila Marie Meischner a třetí nejlepší čas měla Jára Votočková.

V hlavním závodě ČUS Jilemnické 50 se stal absolutním vítězem s časem 2:17:47.7 Jaroslav Ehl z týmu Wikov SKI Skuhrov, který se v posledním okruhu dostal před Martina Sajdla z týmu Žižkovský tygři. Na třetím místě závod dokončil Zdeněk Melša ze Skilauf teamu. Nejrychlejší ženou na trati dlouhé 45 km byla Anna Marie Hejná reprezentující eD system Silvini team, která v absolutním pořadí dojela na skvělém 12. místě! Dalšími ženami v pořadí byly Vendula Křoustková z TJ ČZU - Rolníci a oddílová kolegyně vítězky, Míša Maděrová.

 

Výsledky najdete v příloze v příspěvku níže, i s mezičasy pak na webu  https://sportsoft.cz/cs/zavod/overview/8896

Fotogalerie je už nyní na Facebooku Stopa pro život a bude i na webu  https://www.stopaprozivot.cz/galerie

 

I ve sluncem zalitém dni se jeden mráček objevil a je proto nutné zde zmínit jednu věc. Ne všichni závodníci, kteří se přihlásili do nedělních závodů klasickou technikou, se se svými soupeři poměřovali férově. Nechť si sáhnou do svědomí ti, kdo jeli na hladkých lyžích DP a při závodě hojně přibruslovali či bruslili. Byli tací, kteří opravdu s vypětím sil vyjeli na hladkých lyžích i nejprudší kopec soupaž, před nimi smekáme. Ale bylo v závodě několik "borců" na trati 30 a 45 km, kteří se nezdráhali některé kopce celé vybruslit. Děláte to pro sebe, je to Vaše svědomí. A pokud nemáte na to, objet celou trať soupaž, přístě si prosím lyže namažte nebo se přihlašte na sobotu. Jen tak si zachováte respekt soupeřů i nás, pořadatelů.

 

Závěrem bychom rádi poděkovali závodníkům za skvělé výkony a všem, kdo se na přípravě závodu podíleli a díky nimž se akce mohla v tomto rozsahu uskutečnit. Zejména pak Stopě pro život, obětavým pořadatelům z ČKS SKI Jilemnice, městu Jilemnice, partnerům klubu a SLČR.

Aktualizováno Čtvrtek, 08 Únor 2024 16:53
 

Úprava tratí

Pokud chcete přispět na úpravu tratí, můžete tak učinit na č.ú.:

1261416359/0800

Děkujeme!

Nadcházející akce

There are no events at this time

Partneři klubu

 • ČKS SKI Jilemnice
 • ČKS SKI Jilemnice
 • ČKS SKI Jilemnice
 • ČKS SKI Jilemnice
 • ČKS SKI Jilemnice
 • ČKS SKI Jilemnice
 • ČKS SKI Jilemnice
 • ČKS SKI Jilemnice
 • ČKS SKI Jilemnice
 • ČKS SKI Jilemnice
 • ČKS SKI Jilemnice
 • ČKS SKI Jilemnice
 • ČKS SKI Jilemnice
 • ČKS SKI Jilemnice
 • ČKS SKI Jilemnice
 • ČKS SKI Jilemnice
 • ČKS SKI Jilemnice
 • ČKS SKI Jilemnice
 • ČKS SKI Jilemnice
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
ČKS SKI Jilemnice, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting