Český pohár dospělých a dorostu 4. – 6. 1. 2013 Horní Mísečky PDF Tisk
Napsal Václav Haman
Neděle, 06 Leden 2013 21:30

Třídenní závody Českého poháru dospělých a dorostu byly na poslední chvíli přesunuty z Harrachova na naše "domácí" tratě na Horních Mísečkách. V obtížných podmínkách (jak pro servisní tým, tak pro závodníky) jsme vybojovali 4 x 1.místo, 3. x 2.místo, 5 x 3.místo a 7 x umístění "na podiu", tedy do 6.místa.

V pátek měl dorost na programu prolog na 2,5 km klasicky. Na vítězství dosáhla Dominika Hanušová a Karel Macháč. Výborné výsledky mladšího dorostu doplnili Bára Kociánová a Vojta Kudrnáč na pátých místech.

Dospělí měli na programu sprint klasickou technikou. V ženské kategorii už od kvalifikace bylo zřejmé, že naše závodnice Sandra Schützová a Lucka Charvátová budou bojovat o příčky nejvyšší. Do vyřazovacích bojů nastupovaly s druhým, respektive třetím nejlepším časem. Až do finále se probojovaly bez zaváhání. Ve strhujícím finiši se podařilo Sandře zvítězit a porazit naši reprezentační sprinterku Karolínu Grohovou a Lucka s minimální ztrátou dojela na 3. místě, jako nejlepší z juniorek.

V sobotu byl na programu pro všechny kategorie závod volnou technikou s intervalovým startem. Opět se dařilo mladšímu dorostu. Andrea Soukupová dojela na 2. místě a Katka Janatová na 3. místě. Stejného umístění, tedy třetího místa dosáhl Karel Macháč, doplnili ho ještě pátý Vojta Kudrnáč a šestý Martin Čížek. Závod dospělých výrazně ovlivnily stále se měnící podmínky, rozhodla "máza" nikoli výkony na trati a je potřeba přiznat, že naše lyže nepatřily mezi  nejlepší. A tak 6. místo Sandry Schützové, 7. místo Lucky Charvátové (až třetí juniorka) a 10. místo Lídy Horké bylo drobným zklamáním.

V neděli se disciplíny opět "rozdělily", dorost závodil klasickou technikou a opět s intervalovým startem, dospělí jeli skiatlon na 5 + 5, respektive 10 + 10 km. Úspěšný víkend završil Karel Macháč, doplnil sadu medailí 2. místem. Ve stejné kategorii doběhl Martin Čížek na 5. místě. Dominka Hanušová,  přestupující z kategorie žactva  dojela na 3. místě a opět ukázala, že dokáže bojovat i s o rok staršími soupeřkami.

Pro fanoušky ČKS SKI Jilemnice byly oba závody ve skiatlonu opět parádní podívanou. Už v klasické části si Sandra Schützová vytvořila více než třiceti vteřinový náskok, který se jí dařilo během dalšího průběhu závodu bez problémů držet. Těžký souboj sváděla mezitím na trati  Lída Horká se soupeřkami, ale nejlepším časem na bruslařském úseku vybojovala nakonec druhé místo a dala tak zapomenout na neúspěch předchozího dne. Po nezaviněném pádu vyjížděl po startu Honza Čech ze stadionu na předposledním místě. Během celého závodu předjížděl jednoho soupeře za druhým a do cíle nakonec dojel na 18. místě mezi muži, jako pátý z juniorů, bohužel minimální ztrátu na 3. místo se mu už stáhnout nepodařilo. I tak patří Honzovi velký obdiv za bojovný výkon.

Rád bych závěrem poděkoval všem rodičům, kteří po celý víkend pomáhali s mazáním a dopravou za pomoc a všem závodníkům za vynikající výsledky.